Nie je to pôvodná rastlina, ale naše podmienky jej pestovaniu dnes prajú. Pravda, nie je to ako vo Francúzsku, kde levanduľa rastie pri mori a nasiakne vlhkým slaným vzduchom, ktorý jej dáva špecifickú arómu. Tá slovenská, levanduľa lekárska z Tomášikova, je vlastne tiež francúzska, odrodou, hoci František Rémes pestuje aj anglickú. Tak trochu je aj maďarská. František Rémes v Provence nikdy nebol a s levanduľou sa zoznámil prvýkrát v Maďarsku. Odtiaľ si zaobstaral sadenice pre svoju Levandériu v Tomášikove.

 

Každá je iná

Francúzska má hustejší kvet, vonia sladko, kvetovo a používa sa v gastronómii aj v kozmetike. Anglická sa používa najmä na dekorácie – do kytíc a vencov,  má redší a svetlejší kvet. Liečivé sú však obe – a obe lahodia oku aj iným – najmä čuchovým zmyslom. Zážitok pre zmysly je, samozrejme, najsilnejší pri prechádzke levanduľovým poľom a ten príroda od polovice júna práve ponúka.

Levanduľa každého pestovateľa je jedinečná – má v sebe zakódovanú energiu miesta – slnka, vzduchu, pôdy… „Poznám veľa pestovateľov levandule, od každého má trochu inú farbu a vôňu,“ hovorí František Rémes. Jeho levanduľové pole je návštevníkom – a profesionálnym fotografom tiež – otvorené od 13. júna do 7. júla. Ja som ho navštívila v júli minulého roku krátko predtým, ako levanduľu pokosili na ďalšie spracovanie.

 

Romantické obrázky

Prichádza mlada rodinka s fotografkou. Malé dievčatko v nabubraných bielych šatočkách usmiate pózuje v lánoch levandule spolu s rodičmi. „Chodia sem fotografovať rodinné fotografie, svadby aj reklamu – najmä na kozmetiku,“ opisuje František.

Pochádza z rodiny poľnohospodárov, ktorá v Tomášikove vlastní veľké hospodárstvo, produkuje najmä obilie. František študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, ktorú nedokončil, potom pracoval v zahraničí. „Levanduľa sa mi vždy páčila a začal som si na zahraničných stránkach študovať, čo by som potreboval mať a vedieť, keby som ju chcel pestovať,“ hovorí.

 

Otec síce mal radosť, že to syna tiahne k pôde, avšak myšlienka levandule sa mu veľmi nepozdávala. Ale podporil syna, vyčlenil mu pozemok, aj mu pomohol pri prvej výsadbe. 

A dodnes rodia rastliny, ktoré zasadili vtedy, v roku 2016. „Zasadili sme odrodu s mrazuvzdornými vlastnosťami, predsa sme boli ako na špendlíkoch, báli sme sa či, sa nám niečo urodí. Naša prvá levanduľa bola malá a bolo jej málo, ale tešili sme sa,“ spomína. Minulý rok rozšírili levanduľové pole o ďalších 400 sadeíc.

Otec sa, žiaľ, prvej úrody nedožil. Hospodárstvo prevzala matka a František pokračoval ďalej s levanduľou, na rodinnom pozemku, ale nezávisle na zvyšku hospodárstva. Dnes pestuje na 35 ároch tritisíc koreňov, vyrába z levandule sirupy, víno, mydlá i med, pretože levanduľa je vysoko medonosná. Výrobky predáva v stánku na poli, z dvora a cez e-shop a chodieva s ňou aj na farmárske trhy v Tomášikove. Ponúka aj darčekové sety. „Čo viem sám vyrobiť, to predávam pod vlastnou značkou,“ hovorí.

Čas levandule

Je to práca na celý rok, ale najviac jej je v tom najkrajšom čase, počas tých štyroch týždňov na prelome júna a júla, keď levanduľa kvitne. „Škoda, že deň má iba 24 hodín,“ ponosuje sa František Rémes. Keď levanduľa pokosí a usuší, postupne ju spracúva. Ale v čase úrody má okrem prác na poli, s návštevníkmi na stánku aj ďalšiu úlohu: napríklad vyrába sirup, ktorý sa robí z čerstvých kvetov.

 

Návštevníci si môžu nakúpiť levanduľové výrobky – i kyticu, ktorú im čerstvú pripraví na počkanie. Môžu si ju naoberať aj sami. Stánok je zariadený v provensalskom štýle, ktorý levandule pristane, vidím tu biele kusy historizujúceho nábytku i biely bicykel, ktorý fotografi radi používajú pri fotení.

„Levanduľa nie je základná potravina ako mäso, mlieko či chlieb, obídete sa bez nej. V Levandérii mám ručne, remeselne vyrábané výrobky, ktoré si kúpia ľudia, ktorí práve toto vedia oceniť,“ uzatvára František Rémes.

 

Comments to: Malé Provensalsko v Tomášikove

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.