Idem znovu písať o jednom farmárskom trhu, tak nech vás nemýli, že začnem kaštieľom a trochou histórie. Lebo obec Tomášikovo, alebo „jej budúcnosť, ktorá sa už píše,“ ako mi pyšne povedal starosta Zoltán Horváth, stavia na miestnom kaštieli Esterháziovcov a jeho obnove. A farmársky trh je súčasťou týchto plánov.

Farmársky trh, ktorý prvýkrát zorganizovali dve dobrovoľníčky Mónika Fehér a Adrianna Rémay 13. apríla roku 2019, bol po dlhšom čase prvou príležitosťou, keď sa otvorili priestory kaštieľa verejnosti – respektíve jeho vnútorné nádvorie. Trhy sa stali tradíciou, dnes sa na rovnakom mieste konajú raz do mesiaca. Po zimnej prestávke sa tento rok konali prvýkrát Keď 12. marca. 

Trhy a kaštieľ sú prepojené

Vnútorné nádvorie kaštieľa sa otvára vždy v druhú sobotu v mesiaci, keď sa koná farmársky trh. Spolu s ním aj zrekonštruované priestory kaštieľa – zatiaľ je to vstupná chodba s výstavou. Trhy sú teda jedninou príležitosťou nahliadnuť aj do vnútra kaštieľa.  Organizáciu trhov i postupnú rekonštrukciu priestorov dnes obhospodaruje nezisková organizácia – OZ ProTomášikovo, ktorej dušou sú obe autorky myšlienky trhov.

 

„Projekt rekonštrukcie chodby sme pôvodne dimenzovali na 500 návštevníkov ročne. Keď sme priestory prvýkrát otvorili počas sobotných trhov v auguste minulého roku, do návštevnej knihy sa nám podpísalo 540 ľudí,“ opisuje Mónika Fehér.

Sú tu vystavené zatiaľ tri predmety z pôvodného zariadenia – klavír a dve stoličky. Ich majitelia sa ozvali na výzvu obce, ktorá hľadala predmety, ktoré kedysi patrili do inventáru kaštieľu. Klavír daroval majiteľ zo Šamorína a dve stoličky sú z pozostalosti panej, ktorá pre Esterháziovcov pracovala ako slúžka. 

Pekne vynovená chodba s informačnými panelmi o histórii kaštieľa je len začiatok. V čase mojej návštevy som zvonka cez okná videla nové krištáľové lustre – a remeselníkov, ktorí pracujú na obnove dvoch ďalších miestností: loveckej a sobášnej sály.

Pre domácich aj pre návštevníkov

Späť k farmárskym trhom. Majú zmysel najmä preto, že lokálnym producentom poskytnú stabilnú možnosť odbytu ich výrobkov a tým aj stabilnú živnosť. V Tomášikove aj preto, že prilákajú do obce turistov.

„Nevidím dôvod, prečo by som ako starosta nemal podporovať farmársky trh. Obec poskytuje organizátorom pozemok, a nie hocijaký, mohli by sme im napríklad ponúknuť futbalové ihrisko, ale to by nefungovalo tak dobre. Samotné miesto je lákadlom, preto má toto podujatie také pozitívne vyžarovanie, preto sem chodieva toľko ľudí,“ rozpráva starosta, ktorý nevynechá jediný trh.

 

Starosta Zoltán Horváth

Magickosť a šľachtický pôvab miesta, pripomienka minulosti a starodávnej tradície trhov v historických kulisách – to všetko umocňuje atmosféru a robí z farmárskeho trhu v Tomášikove živú komunitnú udalosť. 

Trh, tak ako aj kaštieľ, figurujú v plánoch starostu na rozprúdenie turistického ruchu, aktívne sa angažuje v nedávno založenej Organizácii cestovného ruchu Matúšova zem. Tomášikovo môže ponúknuť aj ďalšie malebné výletné miesta – kolový mlyn i pieskové duny na Malom Dunaji a v neposlednom rade park pri kaštieli, vlastne arborétum.

 

Kolový mlyn (leto 2020)
Ako škola kaštieľ doslúžil

Keď sa trh konal prvýkrát, kaštieľ ešte patril Ministerstvu školstva, ktorý v ňom prevádzkoval osobitnú školu s vyučovacím jazykom maďarským a usporiadatelia jej zaplatili za prenájom. Odkedy ho v roku 1760 dal postaviť gróf Ferenc Esterházi (1715–1785), slúžil kaštieľ ako sirotinec pre deti padlých šľachticov, žrebčín, poľovnícky zámok i poľná nemocnica, najdlhšie však ako škola.

V roku 2019 mala osobitná škola už iba 19 žiakov. „Ministerstvá sme bombardovali 14 rokov, aby nám kaštieľ predali. Našťastie ministerstvo školstva pochopilo, že réžia takéhoto objektu je nad jeho sily,“ vysvetľuje Zoltán Horváth. Od roku 2020 kaštieľ patrí obci a organizátori trhu už neplatia nájom. Mágia tohto miesta je danosť, ale k úspešnému podujatiu by to nestačilo. V Tomášikove funguje spolupráca, symbióza všetkých hráčov – obce, občianskeho sektora i predajcov. A dôležitým predpokladom úspechu je ich spoločné zanietenie.

S obnovou kaštieľa sa už začalo a objavil sa aj investor, ktorý by ho chcel prebudovať na hotel. „Trhy si ani vtedy nedáme, budú pokračovať, aj keď tu raz bude hotel. Veď ktorý podnikateľ by si nechal ujsť príležitosť, že pritiahne 4000 návštevníkov na jedno podujatie?“ pýta sa starosta.

 

Nová sezóna

Prvý tohtoročný trh (12. marca) sa práve končí, predajcovia už balia, ale pri stánku s občerstvením stretávam predajcu kávy, starostu a obe organizátorky. Predajca platí za miesto na trhu a energie symbolicky 10-15 eur,  stôl alebo maringotku si musí každý priviesť sám. Výnimku tvoria dva stánky z dielne umeleckého kováča Imre Panika, pri jednom z nich sa rozprávame. Dielom miestnych umelcov je aj symbolická socha, odetá vždy podľa sezóny. Na jar ako kvetinová víla, oblečená do živých kvetín.

Mónika Fehér mi vysvetľuje, že maximálna kapacita trhu je 120 predajcov, 80 na nádvorí kaštieľa a zvyšok na ulici pred ním. A návštevníkov sem v sezóne príde aj štyritisíc. Je to slušná štatistika aj v porovnaní s Bratislavou. Na sobotné trhy v Starej tržnici príde v priemere 2500 návštevníkov a farmárske trhy, ktoré organizuje súkromná firma na bratislavských sídliskách, môžu poskytnúť priestor maximálne pre 40 predajcov.

Do Tomášikova predajcovia chodia z obce a okolia, ale sú aj takí, čo prídu od Trenčína či od Detvy. „Celkovo máme databázu 400 záujemcov o predaj, ale niektorí chodia iba sezónne,“ vysvetľuje Mónika. 

Stretávam tu aj známeho Gabriela Vargu, pestovateľa čili papričiek a výrobcu čili omáčok, písala so o ňom pre Profit. Cez týždeň pracuje ako ítečkár v Bratislave a každú sobotu ide a nejaký farmársky trh s omáčkami Burning Angel. Lebo v obciach na južnom Slovensku je každú sobotu niekde trh.

Zastihla som ho v rozhovore so synom Móniky Fehérovej a jeho priateľkou, ktorým práve radí, ako si počínať v podnikaní s pečenými čajmi a ďalšími výrobkami z ovocia. 

Bol tu aj František Rémes, majiteľ levanduľovej farmy v Tomášikove, aj on chodí zakaždým a takto si dopĺňa predaj z dvora – alebo z poľa – a cez e-shop. „Na trh za mnou chodia ľudia s tým, že sa im už minul výrobok, ktorý si u mňa predtým kúpili,“ povedal mi, keď som jeho farmu navštívila minulý rok v júli – a videla jeho levanduľové pole v plnej kráse.

„Návštevníci sem chodia nakupovať aj z Bratislavy. Často sa stáva, že nám ľudia píšu a pýtajú si kontakt na predajcu, ktorého si iba odfotili na smartfón,“ hovorí organizátorka.

Obchodníci v nemilosti

Pravidlá sú podobné ako na iných farmárskych trhoch – netolerujú sa obchodníci, kontrolujú sa pravidlá. „Povoľujeme iba predaj domácich produktov od predajcov, u ktorých sme si istí, že vznikli prácou ich vlastných rúk,“ hovorí organizátorka. „Ak sa aj niekomu podarí oklamať prísne oko dvoch organizátoriek, trhovníci ho sami spomedzi seba vystrnadia, sťažujú sa na neho,“ dodáva k tomu starosta.

 

Na výrobcov potravín i kozmetiky sa vzťahujú prísne pravidlá – u remeselných výrobkov je to o niečo jednoduchšie (stačí potvrdenie alebo čestné prehlásenie o tom, že ide o výrobok predajcu, alebo jeho firmy). „Niekedy žasnem, akí sú ľudia kreatívni. Mnohí sa pustili do toho niečo vytvárať po tom, čo to uvideli u iných na trhu, že veď to dokážem aj ja. Niektorí si takto privyrábajú popri dôchodku,“ hovorí starosta.

Chvála ozetku

Že tá komunita okolo trhu naozaj žije, dokazuje aj spontánna akcia, ktorej som bola svedkom. „Kamarátka chcela pomôcť postihnutej dievčine, v zápätí sme to posunuli starostovi, ktorý to ochotne podporil, poskytli sme miesto na trhu pre zbierku na rehabilitáciu pre ňu a deň pred konaním marcového trhu sme uverejnili výzvu na Facebooku. Dievčina, v prospech ktorej zbierka bola, cítila hlboké dojatie, ako sa nám to behom pár minút podarilo zorganizovať a ako štedro ľudia prispievali,“ opisuje Adrianna Rémay.

 

Na farmárskom trhu v Tomášikove v auguste 2020
Vitrína s výrobkami, výťažkom z ktorých sa spolusponzoruje obnova kaštieľa

Ózetko dokázalo využiť trhy v prospech kaštieľa aj iným spôsobom – predajom vlastných i výrobkov sponzorov, výťažok z ktorých prispieva k obnove. Na nádvorí si všímam vysoký strom ginka. „Naším prvým výrobkom bol čaj z jeho listov. Potom pri príležitosti prvého otvorenia zrekonštruovanej chodby v auguste minulého roku pekárka, ktorá pravidelne chodí na naše trhy, upiekla Esterháziho rezy. Odvtedy ich pečie pravidelne,“ opisuje Adrianna Rémay. Vo vynovenej chodbe sú vo vitríne výrobky, ktorých kúpou návštevníci prispejú na rekonštrukciu kaštieľa.

Občianske združenie založil starosta Zoltán Horváth ešte ako obecný poslanec a pôvodne mal suplovať aktivity, ktoré v obci nefungovali. Začínali podporou dôchodcom – organizovali im stretávania, hradili napríklad poplatky za odpady. A mladým usporadúvali rockové koncerty – na rockové hviezdy z Maďarska prišlo do Tomášikova niekedy aj 10-tisíc fanúšikov. Keď sa Zoltán Horváth stal starostom, vedenie ozetka prevzala Mónika. „Pozreli sme si veľa trhov, potom sme starostu pozvali na služobnú cestu, aby to videl. Povedal, že keď to zorganizujeme, bude nás podporovať,“ spomína na začiatky trhov Mónika Fehér.

„Vždy sme boli tím. Sadli sme si, niečo spoločne vymysleli a potom sa do toho pustili,“ uzatvára starosta.

Chránený park pri kaštieli
Kaštieľ Esterháziovcov v Tomášikove

Klasicisticko-barokový kaštieľ dal postaviť Ferenc Esteházi v roku 1760 a ponúkol ho cisárovnej Márii Terézii ako sirotinec pre deti padlých šľachticov. Sirotinec inaugurovali v roku 1763. Neskôr tu bola polepšovňa či väzenie a škola. V roku 1825 v ňom Anton Esterházi založil žrebčín pre anglické plnokrvníky. Často sa tu konali poľovačky.
Na bývanie sa kaštieľ využíval iba po tom, čo ho v roku 1910 dala obnoviť Antónia, vdova po grófovi Michalovi Esterházim. Počas druhej svetovej vojny tu bola poľná nemocnica. Rodina Esterháziovcov po vojne emigrovala do Talianska a po znárodnení v kaštieli vznikla poľnohospodárska škola. Tá fungovala v rokoch 1952 až 1967. Ako škola slúžil objekt aj ďalej – naposledy ako osobitná škola s vyučovacím jazykom maďarským. V roku 2020 kaštieľ odkúpila obec Tomášikovo a začala s obnovou priestorov.
Kaštieľ je obklopený parkom na 22 hektároch, kde sa nachádza veľa vzácnych stromov a preto je to chránené územie. Rozprestiera sa na ramenách potoka Čierna voda.

 

People reacted to this story.
Show comments Hide comments
Comments to: Farmársky trh v historických kulisách
  • 9. júla 2022

    Good to have seek for a helpful post that could answer the questions you have, exactly like you have published here. Excellent work! Keep publishing essential issues.

    Reply

Write a response

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.