O mne

Vidiek v mojich článkoch nebude o romantike úniku 
z mestského chaosu, naopak, bude zbavený tejto romantiky, ale zároveň fascinujúci vo svojej skutočnej realite …

Môj príbeh

Vitajte
na blogu
o vidieku
a sezónnych potravinách

Ako novinárka som písala o rôznych témach, od konfliktu na Blízkom východe, vojny proti terorizmu, európskej politiky (SME, Pravda), cez reportáže zo Slovenska a sociálne témy (Žurnál) až po podnikateľské príbehy (Profit) a ešte o mnohých ďalších. V posledných rokoch mi z tej plejády vyplávala jedna téma: na svojom blogu chcem písať o vidieku. Prečo? 

Možno sa vo mne zobudili sedliacke korene –  moji starí rodičia boli stredne veľkí gazdovia, hospodárili na zhruba 20 hektároch pôdy na Gemeri, mali kravy, kone, hydinu, ošípané, pestovali obilie, krmivo a zeleninu a vyprodukovali tak vlastnými rukami všetko, čo jedna domácnosť potrebuje.

Ešte aj látky si tkali z vlastného konope a šili si z nich obrusy či oblečenie, mali všetko z vlastnej produkcie čo potrebovali pre život (vraj okrem topánok, ako hovorila moja babička). Za mojou motiváciou teda stojí hlboký obdiv k takémuto spôsobu života, tvrdého, ale zároveň slobodného – a taký je aj na dnešnom vidieku, ktorý chcem objavovať. 

V rubrike Jedlo s príbehom prinášam príbehy ľudí, ktorí robia niečo podobné dnes, dokázali sa popasovať s tým, že kvalitné a zdravé jedlo z vidieka si ťažko nachádza cestu k zákazníkom a na trh, napriek tomu si na ňom dokázali založiť svoju existenciu. Vidiek v mojich článkoch nebude o romantike úniku z mestského chaosu, naopak, bude zbavený tejto romantiky, ale zároveň fascinujúci vo svojej skutočnej realite. 

Som mestský človek, ale možno práve vďaka mojim sedliackym predkom mám v sebe zvláštne nutkanie jedávať čo sezóna práve dáva, objavovať bohatstvo čerstvého lokálneho jedla. Nejde len o ovocie a zeleninu, ale napríklad aj o také produkty ako bryndza, jahňacie alebo ryby, ktoré majú tiež svoju „sezónu“.  

Je v tom trocha medicíny – ide o pokrmy, ktoré sme tradične jedávali po stáročia a máme „gény“ na ich spracovanie. A to, čo sezóna práve dáva, je to najzdravšie a najbohatšie na živiny, čo môžeme v domácej kuchyni využiť. Je v tom aj trocha ezoteriky, podľa čínskej medicíny sezónne a lokálne jedlo obsahuje energiu pôdy a vzduchu miesta, kde žijeme, s ktorou sme v danej dobe v súlade. A aj trocha ekológie a ekonomiky – takéto jedlo vzniká v prirodzených podmienkach, necestuje naprieč planétou, nedozrieva v etánových kontajneroch a vytvárajú ho lokálni producenti, ktorým poskytuje kvalitný spôsob obživy. 

Dnes, keď máme prakticky všetko k dispozícii po celý rok, sa nám strácajú také malé radosti, ako keď sa na jar objavia prvé reďkvičky a cibuľka, neskôr hrášok či nové zemiaky alebo prvé ovocie – čerešne či jahody. 

Na svojom blogu sa vraciam aj k príbehom, ktoré som publikovala ako redaktorka Profitu a aktualizujem ich. 

Chcela by som sa s čitateľmi môjho blogu podeliť o výsledky môjho pátrania po zdrojoch nielen lokálnych, ale najmä sezónnych lokálnych potravín. 

Verím, že sa s tou strašnou chorobou popasujeme a aj ja budem môcť čoskoro vycestovať za ďalšími témami a príbehmi. 

Klaudia Lászlóová

 

P.S. Ďakujem Lukášovi Liptákovi, ktorý mi pomohol vytvoriť túto webstránku.

Kontakt

Adresa

Bratislavská 52, 90021 Svätý Jur

Telefón

00421 907 788 905

Píšte, reagujte...

Podeľte sa so mnou o vaše dojmy, pošlite mi tipy na zaujímavých ľudí či miesta. Môžete zároveň na mojej stránke inzerovať vaše sezónne produkty. Ponuku, ale aj dopyt, čo zháňate alebo čo by ste chceli pravidelne kupovať.
klaszclaud@gmail.com
People reacted to this story.
Show comments Hide comments
Comments to: O mne
  • 17. júna 2022

    Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to search out any individual with some authentic ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is something thats needed on the web, someone with a bit of originality. useful job for bringing something new to the web! Have you considered promoting your blog? add it to SEO Directory right now 🙂 http://www.links.m106.com

    Reply

Write a response

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.