Na prvý pohľad vyzerá ako klasické poľnohospodárske družstvo (PD), s radom veľkých budov maštalí, sýpok a iných, naokolo sú polia zasiate kukuricou, slnečnicou či pšenicou. Po areáli sa v sezóne premávajú traktory. Ale obchodík pri PD Vajnory prekvapí svojím sortimentom: mliekom a mliečnymi výrobkami, ovocnými šťavami a zaváraninami, medom, panenským olejom a v sezóne aj čerstvo obranými marhuľami, broskyňami či jablkami. Teraz sa síce ešte volá Vinotéka, no tento názov už celkom nevystihuje sortiment a čoskoro sa zmení Gazdovskú Shopu. 

 

„Keď niekde uvedieme, že je to vajnorský výrobok, tak je stopercentne z našich surovín, lokálnejšie to byť nemôže,“ hovorí Žanet Čermáková, projektová manažérka PD Vajnory. Okrem nich sa tu nachádza ešte pár výrobkov partnerského družstva v Krakovanoch. 

Zážitok

Čerstvé remeselné výrobky priamo z dvora sú o to vzácnejšie, že Vajnory sú časťou Bratislavy a hlavné mesto má k farmárskym produktom prístup väčšinou len cez bio obchody a eshopy, kde ich predražuje marža a logistika. „Sme pre Bratislavu dar, plánujeme rozširovať náš mestský poľnohospodársky park, ísť aj smerom ku komunitným aktivitám,“ opisuje Žanet Čermáková.

Tie majú už aj dnes – otvorené štvrtky a exkurzie pre materské a základné školy od apríla do októbra minulý rok pritiahli okolo tisíc detí a obľúbené sú aj vínne ochutnávky vo vlastnej pivnici. V budúcnosti tu budú aj kurzy strihania viniča alebo ovocných stromov či ďalšie komunitné podujatia.  

 

Teraz, v marci, je v ohrádke na dvore len párik kôz a ovečiek – sú prítulné ako mačatá a detských návštevníkov môžu medzi ne pustiť bez obáv. Neskôr na jar
k nim pribudne poník, zajace, sliepky, či perličky.

O kúsok ďalej je mandľový sad v plnom kvete, hoci výrobky z mandlí v obchode zatiaľ nemajú. „Mandle sú našou pýchou, ale pár rokov budeme musieť počkať, kým zmohutnejú po radikálnom reze, ktorý staré stromy potrebovali. Ale určite máme v pláne vyvinúť z mandlí vlastné výrobky,“ hovorí  Žanet Čermáková. 

Po novom, regeneratívne 

PD Vajnory nie je družstvo ako každé iné. V mnohých veciach je veľmi progresívne, experimentuje s postupmi blízkymi prírode, napríklad
s regeneratívnym poľnohospodárstvom či kompostovaním. Buduje si spracovateľské prevádzky, vyvíja nové produkty z vlastných surovín. 

„Neviem, či ešte niekde na Slovenku nájdete družstvo, ktoré má rastlinnú výrobu, pestuje poľné plodiny, ale aj živočíšnu a k tomu ešte aj sady i vinice zároveň,“ hovorí vedúci obchodu Filip Bábsky.

 
Zdravé mlieko 

Vedľa ohrádky pre zvieratá je bylinková záhrada vo vysokých záhonoch a opodiaľ veľký výbeh pre kravy, ktoré môžu v od jari do jesene voľne pobehovať medzi maštaľou a pastvou. 

Ovečky a kozy sú iba pre radosť, no kravy sú pýchou družstva, najmä tie hnedé jerseyské, ktoré dávajú kvalitné mlieko A2A2. Sú oveľa menšie ako ich čiernobielo fľakaté spolubývajúce holštýnky a dávajú aj menej mlieka, ale o to kvalitnejšie.

Mlieko s genetikou A2A2 má zdravotné benefity tam, kde majú iné mlieka isté nedostatky, a môžu ho konzumovať aj mnohí ľudia s intoleranciami. Čerstvo nadojené mlieko sa iba prefiltruje, nepasterizuje sa.

Mlieko predávajú na objednávky a čo ostane v obchode, sa vždy veľmi rýchlo minie. Od decembra minulého roku majú schválenú prevádzku na mliečne produkty, kde aktuálne vyrábajú maslo, syrové hrudky, nite a zo srvátky ricottu. 

Ďalší výrobok vzniká, keď syrovú hrudku prekvasia a pomelú rovnako, ako keď sa z ovčieho mlieka robí bryndza. Ale bryndza to nie je, jej čisto kravskú alternatívu volajú „nebryndzou“. 

 

V minulosti chovali v PD Vajnory aj 150 kráv, ale rozhodli sa odstúpiť od veľkoprodukcie mlieka, ktorá sa im finančne nerentovala. Teraz majú iba päť holštýnskych a päť jerseyských kráv, no ďalších päť teliatok od nich už rastie vo vedľajšej maštali. Seno a slamu pre dobytok majú z vlastných zdrojov, dokupujú iba časť krmiva v zime.

Polia zelené aj v zime

V rámci regeneratívneho poľnohospodárstva sa pôda neorie a aj v zime je pokrytá porastom – medziplodinami. Vo Vajnoroch tento spôsob skúšajú na 20 hektároch a vyrábajú aj vlastný kompost. O tom, čo je regeneratívne poľnohospodárstvo a ako tento spôsob obrábania pôdy aplikujú vo Vajnoroch, som napísala článok pre polnoinfo.sk. 

Na poliach pestujú v súčasnosti iba tri plodiny – kukuricu, slnečnicu a pšenicu. Pozdĺž Seneckej cesty od Zlatých pieskov sa tiahnu sady – najviac je jabĺk na 20 hektároch, no majú aj broskyne a marhule. 

Tento rok to prvýkrát skúšajú s jahodami, spolu s ktorými pestujú aj hrášok. Dozrievajú súčasne v júni a keď nenastanú nejaké neočakávané okolnosti, Bratislavčania si ich budú môcť nazbierať aj v samozbere – rovnako, ako jablká na jeseň. 

Z ovocia robia vlastné džemy i šťavy – ale tie si dávajú vylisovať inde. Debnička
s jarnými kvetmi – sirôtkami a sedmikráskami – tu nie je na okrasu, budú z nich lízanky s jedlými kvetmi z vlastného ovocia. Detského návštevníka určite potešia aj slimáky – džemáky podobné ovocnej koži. 

Konkurencia na oko 

Portfólio svojich výrobkov stále vyvíjajú – skúšajú, hľadajú nové, ktoré si zákazník žiada. Ten mestský niektoré veci nedocení – napríklad tvaroh, panenský slnečnicový olej, hrozno či vína tradičných odrôd ako Veltlínske zelené alebo Ryzling vlašský. 

Tieto výrobky im veľmi nešli, aj keď čerstvý tvaroh i olej sú niečo úplne ich ako ich o čosi lacnejšie supermarketové obdoby. Bežné hrozno, aj keď sladké a čerstvo obraté vo vlastnom vinohrade, zas zákazník prehliadne, keď má v obchodných sieťach dostupné na oko lákavé obrovské bobule dovezených trhových stolových odrôd. 

 
Jedlé kvety do lízaniek
Šyrák a generáli 

Pýchou Vajnor je víno. Družstvu patrí asi 27 hektárov na juhovýchodných svahoch Malých Karpát medzi Račou a Svätým Jurom. „Hrozno zberáme ručne v plnej zrelosti, ale spracúva sa modernými technológiami,“ hovorí Filip Bábsky.

Typickou miestnou odrodou je na Slovensku ojedinelá Pesecká Leánka. „Máme aj červenú odrodu Shiraz, ktorá na Slovensku nie je zatiaľ registrovaná, lebo sa jej pestuje len veľmi málo. Víno z nej sme nazvali podobne znejúcim Šyrák.  Mineralita ju predurčuje na vynikajúce ružové víno,“ opisuje Žanet Čermáková. 

Ako ďalšie špeciality majú „dvoch generálov“ – cuvée Piccione a Pellé – pomenované podľa talianskeho a francúzskeho generála, ktorí bojovali s M. R. Štefánikom. Dozrievajú v barikových sudoch.  

Lokálne trhy

PD Vajnory je partnerom Lokálnych trhov, širokej databázy výrobcov farmárskych a remeselných potravín a organizátora predobjednávkového predaja ich výrobkov. Parkovisko pred družstvom je jedným z troch miest v Bratislave, kde sa farmári a ich zákazníci stretávajú, aby si vymenili tovar. 

Aktuálne výrobky PD Vajnory Lokálny trh v ponuke neuvádza, no každý, kto príde v dohodnutom čase na parkovisko pred družstvom, môže spojiť online objednávku s nakupovaním v tunajšom obchodíku.

 

Comments to: Z dvora priamo v Bratislave

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.