Keď som sa v roku 2017 prvýkrát stretla s Ľudom Vaššom, rozbiehal škôlku starých odrôd ovocia. Aktívne sa vtedy podieľal na revitalizovaní starých ovocných sadov v Novej Bošácej, časti Španie na chránenom území pod správou neziskovej organizácie PangeaI dnes robí obe veci, len priority sa otočili: z aktivít okolo škôlky sa stalo podnikanie – založil združenie sadárov Ovocný strom – a z neziskových aktivít dobrovoľníctvo.

Článok pre magazín Profit o starých odrodách ovocia som vtedy nazvala Stromy v škôlke biznisu (pozn. v tlačenej verzii).  Pýtala som sa v ňom, či môže mať záchrana dedičstva tradičných ovocných odrôd a starých sadov s postupom času aj nejaké komerčné uplatnenie. 

Ani dnes sa nejaví, že by ovocie z tohto dedičstva mohlo postupne prichádzať do obchodov a nahrádzať vzhľadovo i chuťovo monotónne odrody pestované vo veľkom a dovezené zo zahraničia. V predaji sa objavujú staré odrody ovocia skôr ojedinele – to isté platí o samozberoch. Ak ich zháňate, odporúčam predaj prebytkov z dvora, záhradkárske a susedské burzy.

 

Záchrana v praxi

Ľudovi Vaššovi sa však podarilo posunúť neziskové aktivity na záchranu starých odrôd na podnikateľskú úroveň. Ovocný strom dodnes na 12 hektároch v Moravskom Lieskovom – zväčša na chránenom území Bielych Karpát – vysadil ovocnú škôlku, v ktorej je približne 800 starých odrôd ovocia – vzácnych lokálnych, ale aj dovezených zo zahraničia.

Predaj ovocných stromčekov a sadárske služby dnes stabilne uživia tím šiestich ľudí a škôlku neustále rozširujú. „Boli sme boli prví, kto záchranu starých odrôd ovocia posunul z teórie do praxe. Ako prví sme začali uvádzať produkty na trh. Robíme to bez grantov a dotácií, živíme sa podnikaním,“ povedal Ľudo Vašš, keď som sa s ním stretla v auguste.

Produktami mal na mysli predaj stromčekov jednotlivo, ale aj kompletné služby pri výsadbe sadov, vrátane povýsadbovej odbornej starostlivosti. „Uplatňujeme rôzne varianty výsadby v závislosti od prírodných podmienok a spôsobu využívania pozemku.“ Svojimi aktivitami sa podieľa na tom, že sa staré odrody šíria ďalej, aj keď nie ako ovocie na trhu, aspoň čo do počtu vysadených stromov v záhradách a sadoch.

 

„Vtedy (v roku 2017) som trávil väčšinu času v Španí v tamojších sadoch a škôlku sme robili nekomerčne. Ostali sme spolu, tím ľudí, ktorí sme od vysokoškolských rokov spolu dobrovoľníčili v rôznych starých sadoch a ostalo nám aj nadšenie pre záchranu starých odrôd ovocia. Ale začali sme sa tým živiť, dali sme tomu ráz udržateľnosti. Aj tým, že pestujeme staré odrody na výsadbu na predaj a zakladáme sady, sa pričiňujeme o ich rozšírenie,“ hovorí Ľudo, ktorý žije v Haluziciach. 

„V dobrom podnikaní by ste mali vracať do rozvoja firmy dve tretiny zisku, my vraciame štyri tretiny…“ usmieva sa.

Jeseň je čas predaja

Jesenný predaj ovocných stromčekov sa začal 29. októbra a potrvá až do decembra, kým pôda nezamrzne. „Nebudú chýbať slivky Bystrické, Belice, Duranzie, Wangenheimove, Vlašky, ani odrody Ruth Gesteter. Na ďalšie roky pripravujeme historické vzácnosti ako Psienka, Gemerská, Čachtická, Tuleu grass a ďalšie,“ oznámil Ovocný strom na svojej facebookovej stránke.

S Ľudom Vaššom v Novej Bošácej - Španí (2017)

Do sadu v Španí pod správu OZ Pangea sa stále ako dobrovoľníci chodia o stromy postarať každú jar a spolupracujú aj s ďalším OZ Tilia. Okrem toho organizujú kurzy a píšu príručky o prírodnom ovocinárstve. Kumšt nie je iba v tom, ako a na aký podpník odrodu zaštepiť, ich know how je oveľa širšie. Korona aj im situáciu skomplikovala. „Kurzy sme online nerobili, treba to robiť pri strome,“ usmieva sa.

Ekologické pestovanie

Ovocný strom je ďalším príkladom hospodárenia, ktoré sa hodí do chránenej prírody. Oblasť Bošáckej doliny bola kedysi vychýreným ovocinárskym krajom, Bošácku slivovicu, ale aj sušené slivky, jablká či hrušky z Bošácej poznali aj v Budapešti. Mnohé sady sa nachádzajú na chránenom území.

V tohtoročnej jesennej sezóne už posadili semiačka, z ktorých vyrastú podpníky a na tie sa neskôr naštepia jednotlivé odrody. Semená z plánok dajú budúcim odrodovým stromčekom húževnatosť a odolnosť. Robia to v režime ekologického poľnohospodárstva – výživu pôde dá napríklad aj zelené hnojivo z pomletých planých jabĺčok či oskoruší pomiešaných s pieskom. Potom sa zasadia semiačka a zasypú kompostom.

Čím sa vyznačujú staré odrody ovocia?

Rozmanitosťou tvarov, farieb a najmä chutí – a tiež tým, že voňajú. „Sú dobre uspôsobené pôdnym a klimatickým podmienkam, v ktorých sa vyskytujú,“ hovorí Ľudo Vašš. S odolnosťou voči škodcom je to horšie, mnohé sú veľmi chúlostivé.

 

Jesenné práce: príprava pôdy, sadenie semičok podníkov. Foto: Ovocný strom

„Máme viacero odrôd zo starého ovocinárskeho kraja v Bielych Karpatoch a na Myjavskej pahorkatine, ktoré ešte nie sú popísané v knihách.“ Na otázku či o nich chystajú aj pomologické práce, Ľudo Vašš odpovedá: „My sme skôr na fyzickú ako na vedeckú prácu. Nemáme ani čas, aby sme sa venovali písaniu, máme plné ruky práce s tým, aby sa stromy množili a rástli. Písať o nich – to je ako keby ste išli do reštaurácie a dali by ste si tam menu.“

Centrum ovocinárov

Pôdu pre škôlku si Ovocný strom prenajíma od družstva v Moravskom Lieskovom, pod ktoré spadajú aj ekologické sady emBIO. Sídli tu aj Matica ovocná, ktorá tu prevádzkuje svoju muštáreň. Má tu vzniknúť aj ekocentrum a tak o ďalších päť rokov možno toto miesto bude opäť stáť za návštevu.


Kozie cecky. Foto: Ovocný strom
People reacted to this story.
Show comments Hide comments
Comments to: Všetko pre iné ovocné sady
 • 11. novembra 2021

  Mám na záhrade, na nevhodnom mieste, starý strom jablko kožovku s atypickým habitom.
  Budem ju musieť odstrániť.
  Nemáte záujem o materiál?

  Reply
 • 27. apríla 2022

  What is the difference between Computer Engineering and Computer Science?

  Reply
 • 8. júla 2022

  Can I copy some of this post, if a put a link back to your blog?

  Reply

Write a response

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.