Je to čas pokoja, zastavenia, zamyslenia, čas požehnania, čas dobrých želaní. Ponúka chvíle odpočinku cez najkratšie dni roka v kruhu rodiny, možnosť načerpať sily po náročnom závere roka. Pridávam sa k želaniam požehnaných krásne prežitých sviatkov netradičnými fotografiami.

Výtvarníčka Katarína Jahnová z Nitry vytvorila tieto krásne betlehemy z betónu.

Foto: Katarína Jahnová
Foto: Katarína Jahnová

Anjelov vytvorila Mária Luknišová (autorka fotiek) s klientmi Zariadenia sociálnych služieb Olichov pre mentálne znevýhodnených.

Požehnanie je modlitba. Prosíme Boha aby posvätil svojou priazňou niečo, čo želáme našim blízkym. Je to výraz najhlbších a najkrajších prianí, želanie hojnosti dobrého. Pre mňa má toto slovo silný význam a použila som ho i keď viem, že môj blog čítajú aj ateisti. 

Vianoce sú „požehnaný čas“, čas štedrosti, nielen preto, že sa navzájom obdarúvame darčekmi. Máme štedrý stôl nielen na Štedrý večer. Tradične sa cez vianočné sviatky pripravovalo to najlepšie z úrody, či chovu zvierat, čo ľudia vedeli uskladniť. A môžeme povedať, že vianočné pokrmy sú i dnes tie najtradičnejšie čo do sezónnych jedál, aké zvykneme konzumovať. Je to i čas domácej kuchyne, ktorá je u nás stále živá. A myslím, že žiaden iný čas v roku sa v domácnostiach nevypeká toľko cukroviniek a sladkostí ako cez vianočné sviatky.

Uvediem iba heslovite jedlá a ich súčasti, ktoré konzumujeme cez zimné sviatky. Toto všetko nám príroda (zem, poľnohospodárstvo) okolo nás štedro dáva, vieme si ich uchovať kvalitné v zimnom čase bez úrody. Máme týchto darov „požehnane“.  Nielen cez Vianoce, ale po celý zimný čas. 

– ryby – oplátky – kapusta – kyslá kapusta – sušené ovocie – zabíjačkové špeciality – údené špeciality – sušené hríby – zemiaky – koreňová zelenina – cibuľa, cesnak – múky – chlieb – šošovica – suché plody – med – lekváre, džemy – nakladané uhorky a čalamády – mandle (marcipán) – cukor – oleje – orechy – mak – jablká – vajíčka – bylinky – hus, kačica – mlieko, smotana, tvaroh – syry – víno – pálenka –

People reacted to this story.
Show comments Hide comments
Comments to: Čas vianočný
  • 25. júna 2022

    Thank you for this impressive report. I am refreshed following reading this. Thank you!

    Reply
  • 28. júna 2022

    Great website! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

    Reply

Write a response

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.