V starších dobách pôst znamenal doslova byť o chlebe a o vode. Kresťanské pravidlá sa neskôr obmedzili na vylúčenie mäsitých jedál. Už ani to neplatí, Rímskokatolícka cirkev nariaďuje prísny pôst iba na dva dni v roku – na popolcovú stredu (tento rok 2. marca) a Veľký piatok (15. apríla), aj to iba v zmysle, že sa má veriaci zdržiavať mäsitého pokrmu, dosýta sa môže najesť iba raz za deň, ale okrem toho si ešte dva razy môže niečo zajesť.

Čas fašiangovej bujarosti a hojnosti v jedle sa na poplcovú stredu preklápa do svojho  presného opaku – striedmosti v živote aj jedle, nastáva obdobie pôstu, keď sa ľudia majú ponoriť do seba. Deň pred popolcovou stredou patril v ľudových zvykoch poslednému výkriku fašiangových radovánok, práve v tento deň sa po dedinách konali sprievody v bizarných maskách zakončené večernou tancovačkou. Skončila sa presne o polnoci a ráno obradne ”pochovali” basu, symbol dedinských tancovačiek. Akt symbolizoval, že hudobné nástroje zmĺknu, zábava sa končí, začína sa 40-dňový pôst.

V meste kde žijem, vo Svätom Jure, pochovávanie basy každoročne usporiada klub dôchodcov. Na stránke Veda na dosah som objavila dva zaujímavé články o fašiangových zvykoch:  Fašiangovým zábavám sa hovorilo aj bláznivé dni. O fašiangových maskách a ich pôvode

 

 V náboženskom zymsle je pôst časom odriekania, vstúpenia do seba. Bezpochyby má pôst aj zdravotný význam a zvlášť v tejto časti roka na sklonku zimy v čase, keď ešte nič nerodí.   

Ľudia už pojedli väčšinu zásob na zimu, najmä mäso. Ešte neprišiel čas novej úrody a ovciam či kozám sa ešte len v tomo šase začínajú rodiť mláďatá. Na zimu konzervované jedlá sa míňali a strácali na živinách a čerstvé príroda ešte nedávala. Aj preto to bol tento čas vhodný – a častokrát i nevyhnutný na striedmu stravu bez mäsa.

 

Príroda sa zobúdza. Jelše nad rybníkom v Grinave

Striedmosť v jedle

Dnes už ani Rímskokatolícka cirkev nenariaďuje odriekať si jedlo v čase pôstu. Odriekanie a striedmosť sú ale stále silným motívom pôsteho obdbia, vďaka nemu si ľudia môžu uvedomiť skutočné hodnoty. Veriaci by mal dodržiavať pôst každý piatok v roku. Jeho formu však cirkev dnes chápe ovela širšie než len zdržiavaním sa konzumácie obľúbených jedál, či mäsa.  Pre mnohých toto totiž žiadne odriekanie nepredstavuje. Každý si môže vybrať ako držať pôst – napríklad aj zrieknutím sa internetu, televízie, či fajčenia….

V Pravoslávnej cirkvi je pôst pred Veľkou nocou prísnejší, zakazuje sa aj mlieko a mliečne výrobky, vajíčka a dokonca olivový olej, pretože sa kedysi lisoval cez žalúdok zvierat a obsahoval teda živočíšne zložky. Protestantské cirkvi pôst v zmysle odriekania jedla nenariaďujú. 

Bez ohľadu na cirkevné pravidlá sa v tradícii pôst uchoval a vznikla cenná kultúra varenia pôstnych jedál, ktoré – napríklad pôstne polievky – nám aj dnes môžu byť cennou inšpiráciou, ako sa stravovať sezónne a zdravo.

 

Suroviny pôstnej sezóny

Aj dnes platí, že potraviny vyprodukované v našich prirodzených podmienkach v období na sklonku zimy sú menej kvalitné. Pravda, máme mäso, mlieko, vajíčka čerstvé po celý rok, ale keď sa zvieratá neživia čerstvou zeleňou, ale senom a senážou alebo inou suchou stravou, aj tieto potraviny sú o niečo menej kvalitné ako v čase úrody.

Nič sa v našich končinách nerodí, zeleninu a ovocie máme teda sezónne lokálne alebo konzervované, alebo také, čo sa dajú uskladniť na zimu: zemiaky, mrkvu, petržlen, zeler, cviku, kapustu, kel, tekvice, cibuľu, cesnak, jablká. V supermarketoch máme v ponuke všetko – aj paradajky, papriku, uhorky, šaláty – väčšinou z dovozu, zo skleníkov vykurovaných fosílnymi palivami. Čitatelia môjho blogu už vedia, že im veľmi nefadím, v letnej sezóne a z domácich zdrojov je táto zelenina oveľa hodnotnejšia. 

Máme všaj k dispozícii ďalšie cenné domáce suroviny – suché plody: obilniny (jačneň, pšenicu, pšeno, pohánku, ovos), kukuričné krúpy či strukoviny. Zeleninár na farmárskom trhu vo Vrakuni 1. marca predával iba suché plody a sadenice kvetín. Aj to odlišuje farmárske trhy od mestských alebo potravinových obchodov: nájdete tu iba sezónnu zeleninu. 

Vnímam to tak, že 1. marec – plus mínus pár dní – je deň, v supermarketoch nastupuje ponuka jarnej zeleniny: reďkvičiek či jarnej cibuľky.  Ešte neprišiel ich čas – je to rovnaký dovozný skleníkový artikel ako už spomínané druhy zeleniny. Domáce jarné reďkvičky budeme mať najskôr v druhej polovici marca, keď ich pestovateľ zasadil v sklenníku v januári. Potvrdil mi to pestovateľa Karol Mesko. Teraz zeleninári na Slovensku na trh chodia hlavne so sadenicami. 

Z ovocia máme domáce zimné jablká a hrušky. Jahody ešte ani z Maďarska nemôžu byť, ak ich za také throvníci niekde vydávajú, klamú.  Informácie čerpám zo stránky Nagybani – veľkoobchodného trhu zleniny a ovocia v Budapešti. V ponuke maďarské jahody na preloma februára a marca ešte nemali. 

Prvou domácou sezónnou zeleninou budú listoviny – medvedí cesnak, šťaveľ či špenát. Ani im ešte na začiatku marca nesvitla sezóna. V lese som už videla rašiť žihľavu, v záhrade šťaveľ, medvedí cesnak ešte nie. 

Stále sa pozastavujem nad tým, prečo nemáme niektoré druhy zelniny v obchodoch domáce. Prečo tekvice dovážame zo Španielka a kvaku z Portugalska…

Šťaveľ, alebo šóška – prvá jarná zelenina

Ešte skôr, ako sa v lesoch objaví medvedí cesnak, nám v záhrade vysrástol šťavel, alebo šoška. Je to teda kandidát na prvú domácu sezónnu zeleninu. Pripravuje sa podobne, ako špenát, má kyslastú chuť.

Tradične sa jedlá z listov konzumavali na zelený štrvtok (tento rok 14. apríla). Tento rok bude Veľká noc až v apríli a jedlá z čerstvých listov si budeme môcť uvariť oveľa skôr: zo žihľavy, šťaveľa, špenátu, či medvedieho cesnaku. Lebo príroda dáva najskôr klíčky, potom listy a až neskôr korene a plody. 

Klíčky sú prvým jarným pokrmom – pražený naklíčený hrach poznajú v Čechách ako pučalku, ale opražiť sa dá aj naklíčený cícer, alebo šošovica (skúšala som). Sú zdravé, a hoci naklíčiť sa dajú po celý rok, sezónu majú najmä na jar, keď semienka klíčia aj v záhrade a ešte nemáme čerstvú sezónnu zeleninu. V čínskej medicíne sa traduje, že zdravé sú iba v tomto období, keď majú „sezónu“. 

Naklíčená čierna šošovica
People reacted to this story.
Show comments Hide comments
Comments to: Čas striedmosti a odriekania
 • 28. apríla 2022

  Most of the blogs online are pretty much the same but i think you have a unique blog. Bravo !

  Reply
 • 30. apríla 2022

  How is it that just anyone can create a blog and get as popular as this? Its not like youve said something incredibly impressive more like youve painted a quite picture around an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, right here. But do you actually think that you can get away with adding some pretty pictures and not really say anything? Have you considered promoting your blog? add it to SEO Directory right now 🙂 http://www.links.m106.com

  Reply
 • 26. mája 2022

  Thanks pertaining to sharing this kind of wonderful subject matter on your site. I noticed it on the search engines. I will check back again whenever you post extra aricles. We love Google 🙂

  Reply
 • 27. mája 2022

  I\’m into photography and would like to start selling my work and attracting more clients. My question is how would I go about starting a website where people can buy my photos or contact me about taking photos? I\’m looking for a way to maximize my advertising and would really like to start a website. Any advice would be greatly appreciated..

  Reply

Write a response

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.