Myšlienka je jednoduchá. Stretávajú sa niekde na parkovisku v meste, hoci aj pred veľkým supermarketom. Všetko bolo vopred dohodnuté – čo kto predáva a čo kto kupuje – a zaplatené online. Dohodlo sa to cez skupinu, najčastejšie na Facebooku, alebo aj na inej sociálnej sieti. Nič navyše sa kúpiť ani predať nedá. Celá výmena trvá 30 minút.

Prvé takéto podujatie sa uskutočnilo 6. júna 2013 vo Fínskom meste Jakobstad. Prvým zákazníkom bola dáma, ktorá si kúpila tovar od miestnej pekárne. Tento spôsob predaja sa volá REKO, myšlienka vyšla z Fínska a rozšírila sa po celom svete. Dnes fungujú REKO siete napríklad v Írsku, Južnej Afrike či Kanade a vo Fínsku je každý siedmy obyvateľ členom nejakej REKO skupiny.

Vôbec prvá zákazníčka REKO. Snímka z videa TEDx2017

REKO je niečo medzi predajom z dvora a na tržnici – vďaka sociálnym sieťam veľmi efektívny. Model lokálneho predaja a nakupovania – a prichádza aj na Slovensko prostredníctvom organizácie ekologických výrobcov Ekotrend

Názov REKO pochádza zo švédskeho výrazu pre lokálnu spotrebu a vymyslel ho zakladateľ a propagátor tejto siete, fínsky farmár Thomas Snellmann, príslušník švédskej menšiny.

Bez obchodníkov, bez marže

Stretávajú sa producenti z fariem či výrobcovia remeselných potravín a ich zákazníci, ktorý si v rámci nejakej lokality na Facebooku vytvorili svoj lokálny REKO kruh. Zákazníci majú možnosť získať čerstvý tovar z fariem a od malých potravinových výrobcov za rozumné ceny a hospodári a producenti zas môžu jedným razom, bez marže, bez nákladov na logistiku a balenie predať významné množstvá tovaru.

Pokiaľ majú túto možnosť k dispozícii častejšie, tak vďaka nej môžu plánovať vyššiu produkciu, čo sa vo Fínsku i v ďalších škandinávskych krajinách už deje. V roku 2018 bolo po celom Fínsku 400 miestnych sietí REKO, do ktorých sa zapojilo 7500 farmárov a 600-tisíc spotrebiteľov.

Vo Fínsku je týmto spôsobom možné predávať čokoľvek okrem mliečnych výrobkov, na Slovensku organizácia ekologických producentov Ekotrend vypracovala, ako by REKO fungovalo v súlade so slovenskými zákonmi. Nikto nič neplatí za sprostredkovanie – skupinu na Facebooku obhospodarujú dobrovoľníci.

Funguje to tak, že dobrovoľník vytvorí skupinu na Facebooku, kde farmári a výrobcovia uverejnia svoje ponuky, fotky tovaru, ich popis. Pod ne si zákazníci zahlásia objednávku. Producent im potom odpovie v správe, pošle údaje o platbe a zákazník zaplatí online.

Cez REKO nemôžu predávať žiadni obchodníci, iba prvovýrobcovia, pestovatelia, chovatelia, ale napríklad aj výrobcovia remeselných potravín, pekárenských či cukrárenských výrobkov, zaváranín a podobne.

Pravidlá pre REKO i návod ako takú skupinu vytvoriť v slovenských podmienkach uvádza Ekotrend na svojej internetovej stránke. A tiež mapu aktívnych sietí REKO. Dnes je pre pandemickú situáciu prázdna. Ale tento model už na Slovensku otestovali – na stretnutí Ekotrendu v Liptovskej Tepličke v decembri 2020.

Thomas Snellmann, video na stránke https://aitojamakuja.fi/en/what-is-reko/
Farmári to majú ťažké všade

Zdá sa, že aj farmári vo Fínku a vlastne kdekoľvek inde zápasia s podobnými problémami ako na Slovensku. Motivácia zakladateľa modelu REKO, Thomasa Snellmanna, je teda zrejmá a jeho model je prínosom kdekoľvek.

„Som farmárom viac ako 35 rokov. Vo Fínsku a ani v iných západných krajinách nie je ľahké byť farmárom. Ľudia sa v poslednom desaťročí začali dožadovať organických potravín z fariem a sťažovali sa, že nie je vôbec ľahké zaobstarať si ich. Organické produkty sme ponúkali cez naše združenie farmárov, ale keď sme rokovali so supermarketmi – o cenách či odberných množstvách – narážali sme na neprekonateľné problémy. Pracoval som s farmármi po desaťročia ako mentor, na propagácii i na ďalších pozíciách ,“ povedal Thomas Snellmann na podujatí TEDx 2017 Reggio Emilia.

Potom našiel inšpiráciu vo Francúzsku, ktoré navštívil v roku 2012. Majú tam siete tzv. komunitou podporovaného poľnohospodárstva cez asociáciu AMAP.  „Nikde inde som to predtým nevidel, že takto môže fungovať výmena výrobkov medzi farmármi a zákazníkmi. Keď som sa vrátil sa do Fínska, chcel vytvoriť niečo podobné.“ 

„Zhromaždil som okolo seba strategické osoby a začali sme plánovať. Cez Národný projekt na propagáciu organických produktov, pre ktorý som pracoval, sme začali vytvárať prvé siete,“ hovorí na podujatí TEDx 2017.

Od 15-tich k tisícom producentov

„V januári 2013 sa uskutočnilo prvé verejné stretnutie a veľa ľudí mi dalo najavo, že to je dobrý nápad. Potom som začal hľadať lokálnych producentov, ktorí by sa toho mohli zúčastniť. A to bolo na tom celom to najťažšie. Odrádzali ma, že to vraj nemôže fungovať.“

Na začiatku mal iba 15 výrobcov, ktorí sa chceli zapojiť. „ 6. júna 2013 sme mali prvú REKO dodávku v Jakobstade. Bol to začiatok zaujímavej cesty. Mali sme 15 producentov, 400 zákazníkov a obrat bol 80-tisíc eur,“ citujem opäť z jeho prezentácie na TEDx 2017.

Ako sa REKO líši od iných modelov predaja cez sociálne siete? „Využívame sociálne siete ako marketingový kanál. Producenti a zákazníci požiadajú o členstvo vo facebookovej skupine, ktorá prijmeme objednávky od serióznych ľudí a trh sa môže začať.“

REKO vo Fínsku

2013: 2 siete REKO, 15 predajcov, 400 zákazníkov, obrat 80-tisíc eur
2014: 750 predajcov, 12-tisíc zákazníkov, obrat dva milióny eur
2015: 100 sietí, 2500 predajcov, 120-tisíc zákazníkov, obrat osem miliónov eur
2016: 170 sietí, 3700 predajcov, 250-tisíc zákazníkov, obrat 30 miliónov eur
2018: 400 sietí REKO, 7500 producentov, 600-tisíc zíkazníkov.

Prameň: TEDx 2017 a Wikipedia

Siete REKO v Škandidávii. https://aitojamakuja.fi/en/what-is-reko/

V roku 2016 už sedem až osem percent farmárov vo Fínsku predávalo cez tento systém. Mapa Fínska sa zaplnila lokálnymi sieťami REKO, tam, kde neboli, bola pustá, neobývaná krajina.

„Keď farmár predáva napríklad zemiaky do veľkoskladu, dostane 12 centov za kilo a v supermarkete sa predávajú takmer po eure. Ale keď farmár predáva cez REKO, dostane 60-70 centov za kilo, čo je o 500 percent viac. V závislosti od produktu to môže byť až 2000 percent. Pre farmára je teda pridaná hodnota významná,“ hovorí
T. Snellmann.

Ak chce zákazník nakupovať priamo od prvovýrobcov, nemusí za nimi cestovať na farmu alebo do lokálnej prevádzky. Môže sa s nimi stretávať priamo na výmenných podujatiach REKO, dozvedieť sa viac o produktoch a kupovať si ich pravidelne, je to teda obojstranne výhodné.

„Pred pár rokmi som mal ako farmár veľmi neistú budúcnosť. Teraz však vznikajú nové farmy, ktoré predávajú iba sez siete REKO,“ hovorí T. Snellmann na TEDx 2017.

People reacted to this story.
Show comments Hide comments
Comments to: REKO, lokálny predaj podľa modelu z Fínska
 • 4. februára 2022

  Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.

  Reply
 • 19. apríla 2022

  Great article, I just passed this onto a co-worker who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him. :). So let me rephrase that: Thanks for the treat! But yeah Thanks for taking the time to talk about this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more details? It is very helpful for me. Two thumb up for this blog post!

  Reply
 • Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

  Reply

Write a response

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Attach images - Only PNG, JPG, JPEG and GIF are supported.